Niels Reedtz Johansen

Director Of Photography

Add to shortlist
beecham-house-05-jpg-1550067733.jpg

Heads of Department

Agent: Silvia Llaguno
Associate Agent: Julian Dickson

Heads of Department

Niels was 2nd Unit DOP for the BAFTA- and Academy Award-winning film THE HURT LOCKER.

To view his reels, please visit Niels' website or for more information, his IMDB page.

Television

ProductionCompanyNotes

BEECHAM HOUSE

2019

Bend It TV / ITV

Dir: Gurinder Chadha
Prod: Caroline Levy

ORDINARY LIES
SERIES 2

2016

Red Production Company / BBC

Dirs: Misha Manson-Smith, Jon Wright
Prod: Emily Feller

FOLLOW THE MONEY
EPS 9 & 10

2016

Danmarks Radio

Dir: Søren Kragh-Jacobsen
Prod: Anders Toft Andersen

THE MUSKETEERS
SERIES 2, EPS 3 & 5

2014

BBC

Dir: Mark Jobst
Prod: Colin Wratten

POIROT: THE BIG FOUR

2013

ITV

Dir: Peter Lydon
Prod: David Boulten

MR SELFRIDGE
BLOCK 2

2012

ITV

Dir: John Strickland
Prod: Chrissy Skinns

THOSE WHO KILL

2010

Miso Film

Dir: Niels Norlev

THE KILLING
EP 8

2006

Denmarks Radio

Dir: Hans Fabian Wullenweber
Prod: Piv Bernt

* Winner: Best International Programme, BAFTA Television Awards 2011

AFTER SUN

2006

Tiger Aspect

Dir: Peter Lydon
Prod: Rhonda Smith

ALL ABOUT GEORGE
SERIES 1, EPS 1-3

2005

Granada

Dir: Euros Lynn
Prod: Lucy Bedford

DONOVAN
PILOT

2004

Granada

Dir: Simon Delaney
Prod: Spencer Campbell

SWEET MEDICINE
EPS 1 & 2

2004

Carlton

Dir: John Woods
Prod: Claire Phillips

COLD FEET
SERIES 5, FINAL EP

2003

Granada

Dir: Tim Sullivan
Prod: Spencer Campbell

STAN THE MAN
SERIES 1

2002

Granada

Dir: Nigel Douglas
Prod: Saurab Kakkar

COLD FEET
SERIES 4, EPS 1-3, 7 & 8

2002

Granada

Dir: Tim Whitby & Ciaran Donnoly
Prod: Spencer Campbell

* Nominee: Best Cinematography, BAFTA

THE GRIMLEYS

2001

Granada

Dir: Andy Margetson
Prod: Spencer Campbell

* Nominee: Best Cinematography, RTS Awards

COLD FEET
SERIES 3, EPS 3-5

2000

Granada

Dir: Jon Jones
Prod: Christine Langan

Film

ProductionCompanyNotes

THE SHAMER'S DAUGHTER

2019

Nepenthe Film

Dir: Ask Hasselbalch
Prods: Eva Juel Hammerich, Nina Lyng

WALK LIKE A PANTHER

2017

Fox International Productions

Dir: Dan Cadan
Prod: Dean O'Toole

ANTBOY 3

2016

Nimbus Film Productions

Dir: Ask Hasselbalch
Prod: Lea Løbger

ANTBOY: REVENGE OF THE RED FURY

2014

Nimbus Film Productions

Dir: Ask Hasselbalch
Prod: Eva Jakobsen

* Winner: Best Children/Youth Film, Robert Festival 2015
* Nominee: Crystal Bear, Berlin International Film Festival 2015

CAPTAIN PHILLIPS

2013

Michael De Luca Productions / Scott Rudin Productions

2nd Unit DOP / Camera Operator

Dir: Paul Greengrass
Prod: Dana Brunetti, Michael De Luca, Scott Rudin

* Nominee: Best Picture, Academy Awards 2014
* Nominee: Best Film, BAFTA 2014

ANTBOY

2013

Nimbus Film Productions

Dir: Ask Hasselbalch
Prod: Birgitte Hald, Eva Jakobsen, Lea Løbger

* Winner: Best Children/Youth Film, Robert Festival 2014
* Official Selection: TIFF Kids: Toronto International Film Festival 2013
* "Family" strand: BFI London Film Festival 2013

TRANCE

2013

Pathé / Cloud Eight Films / Decibel Films

2nd Unit DOP / Camera Operator

Dir: Danny Boyle
Prod: Christian Colson

DREDD

2012

DNA Films

2nd Unit DOP

Dir: Pete Travis
Prod: Alex Garland, Andrew Macdonald, Allon Reich

OLDBOYS

2009

Nordisk Film

Dir: Nikolaj Steen
Prod: Rene Ezra, Tomas Radoor

* Winner: Audience Award, Karlovy Varo Film Festival 2010
* Winner: Audience Award, Hamburg Film Festival 2010

THE HURT LOCKER

2008

First Light Production / Summit Entertainment

2nd Unit DOP

Dir: Kathryn Bigelow
Prod: Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, Greg Shapiro

* Winner: Best Picture & Best Director, Academy Awards 2010
* Winner: Best Film, BAFTA 2010

GAVEN

2007

Tju Bang Film

2nd Unit DOP

Dir: Niels Gråbøl
Prod: Sigrid Dyekær

NYNNE

2005

Angel Films

Dir: Jonas Elmer
Prod: Christian E. Christiansen, Lars Feilberg

SMALL TIME OBSESSION

2000

Solo Films Limited

Dir: Piotr Szkopiak
Prod: Piotr Szkopiak

Short Films

ProductionCompanyNotes

BIG MOUTH

2009

Independent / Heyday Films

Dir: Henry Darke
Prod: Phillip Herd & Bertie Guard

* Official Selection: BFI London Film Festival 2010

ALLIANCEN

F-Film

Dir: Ask Hasselbalch
Prod: Sonny Lahey

TALL GREEN TIGHT YELLOW

Partizan

Dir / Prod: Ornett Spenceley

EN RØVERHISTORIE

Super 16

Dir: Mikkel Blåbjerg
Prod: Line Hvidtfeldt

LARD

Partizan

Dir / Prod: Ornett Spenceley

THE PIANO TUNER

Strak Film

Dir: Jill Robertson
Prod: Helen De Winter

GREEK LOVER

Outlaw Film

Dir: Jon Jones
Prod: Cerise Hallam

SNORING

Red Star Film

Dir: Andy Margetson

LOSER

Tame Film

Dir: Tim Jackson

THE LINES MAN

Pipe Dream Pictures

Dir: Brett Turnbull
Prod: Lee Thomas

EDITH'S FINGER

Fiction Factory

Dir: Jon Jones
Prod: Cerise Hallam

* Winner: Best Short, BAFTA

UNCLE GILBERT

Dir: Simon Hook
Prod: Myf Hopkins

THE ART OF SUCCESS

Koncern Film & TV

Dir: Jonas Elmer
Prod: Helle Løvgren

* Winner: Florence Film Festival

TRACES

NFTS

Dir: Hans Fabian Wullenweber
Prod: Ornett Spenceley

BAFTA NIGHT

NFTS

Dir: Ashtar Alkhirsan
Prod: Lee Thomas

Commercials

ProductionCompanyNotes

CARLSBERG

2017

Minds Eye

Dir: Peter Lydon

BUTLINS

2016

The Sweetshop

Dir: Ornette Spenceley

PURDEYS

2016

Shine North

Dir: Andy McLeod

THE HOUSE NETWORK - PROJECTIONS

2015

Rocking Carrot

Dir: Ornette Spenceley

VISA

2015

H2 Films

Dir: Peter Lydon

WASTE AWARENESS

Fresh Films

Dir: Ornette Spencerly

RICE CRISPIES

2009

Production International

Dir: Ornette Spencerley

NYKREDIT

Partners

Dir: Jonas Elmer

3 MOBILE

Hogh & Co

Dir: Christian Garnov

GøL

Friendly Film

Dir: Peter Balsev

TICTAC

SuzuMuschi

Dir: Joachim Host

TELMORE

Kunde & Co

Dir: Niels Gråbøl