Hugh Dancy
Photograph: Stephanie Diani
Acting
Voiceover
Acting
Studied English Literature and Language at Oxford University
Film
Production | Character | Director | Company |
---|---|---|---|
DOWNTOWN ABBEY: A NEW ERA | Jack Barber | Simon Curtis | Universal Pictures |
LATE NIGHT | Charlie Fain | Nisha Ganatra | Imperative Entertainment |
HYSTERIA | Mortimer | Tanya Wexler | Beachfront Films |
MY IDIOT BROTHER | Christian | Jesse Peretz | Big Beach Films |
MARTHA MARCY MAY MARLENE | Ted | T. Sean Durkin | BorderLine Films |
THE WILDEST DREAM | Andrew Irvine (voice) | Anthony Geffen | Altitude Films |
COACH | Nick | Will Frears | Fugitive Films |
CONFESSIONS OF A SHOPAHOLIC | Luke | P J Hogan | Touchstone Pictures |
ADAM | Adam | Max Mayer | Fox |
JANE AUSTEN BOOK CLUB | Grigg Harris | Robin Swicord | Mockingbird Pictures |
EVENING | Buddy Wittenborn | Lajos Koltai | Hart-Sharp Entertainment |
SAVAGE GRACE | Sam Green | Tom Kalin | 120dB Films |
BLOOD AND CHOCOLATE | Aiden | Katja von Garnier | Berrick Film |
BASIC INSTINCT 2 | Michael Tower | Michael Caton-Jones | |
SHOOTING DOGS | Joe Connor | Michael Caton-Jones | Crossday Productions Limited |
KING ARTHUR | Guillahad | Antoine Fuqua | Jerry Bruckheimer |
ELLA ENCHANTED | Prince Charming | Tommy O'Haver | Miramax |
TEMPO | Jack | Eric Styles | Universal Pictures |
BLACK HAWK DOWN | Doc Schmid | Ridley Scott | Columbia Pictures |
THE SLEEPING DICTIONARY | John Truscott | Guy Jenkin | Fine Line |
YOUNG BLADES | d'Artagnan | Mario Andreacchio | Le Sabre |
DAVID COPPERFIELD | David Copperfield | Peter Medak | Yagerhill Productions/Hallmark |
Television
Production | Character | Director | Company |
---|---|---|---|
LAW & ORDER | Executive ADA Nolan Price | Various | NBC |
ROAR | Detective Bobby Bronson | Anya Adams | Apple TV+ |
HOMELAND | John Zabel | Various | Teakwood Lane Productions |
THE GOOD FIGHT (Series 4) | Caleb Garlin | Various | Scott Free Productions |
THE PATH (Series 1, 2, 3) | Cal Roberts | Jessica Goldberg | Lucid Road Productions |
HANNIBAL (Series 1, 2, 3) | Will Graham | Various | NBC |
THE BIG C | Lee | Michael Engler | Perkins Street Productions |
COLD FEET | Danny | Tom Hooper | Granada |
DANGERFIELD | Charlie | BBC | |
DANIEL DERONDA | Daniel Deronda | Tom Hooper | BBC |
ELIZABETH REGINA | Essex | Tom Hooper | Company Pictures |
KAVANAGH QC | Michael Woodley | Carlton | |
MADAME BOVARY | Leon | Tim Fywell | BBC |
RELIC HUNTER | Nicholas Prevost | Firecorp VI Productions | |
TRIAL & RETRIBUTION | Roberto Bellini | Aisling Walsh | La Plante Productions |
Stage
Production | Character | Director | Company |
---|---|---|---|
APOLOGIA | Peter and Simon | Daniel Aukin | Roundabout Theatre Company |
THE PRIDE | Joe Mantello | MCC Theater - New York | |
BILLY AND THE CRAB LADY | Fred | Abigail Morris | Soho Theatre |
JOURNEY'S END | Captain Stanhope | David Grindley | Belasco Theatre - Broadway |
TO THE GREEN FIELDS BEYOND | Mo | Sam Mendes | Donmar Warehouse |