Eric Treml

Director of Photography

Add to shortlist

Heads of Department

Assistant: Iliyana Todorova

Heads of Department

Drama

ProductionCompanyNotes

DASH & LILY

2019

Netflix

Dirs: Pam Romanowsky, Fred Savage

STAGE COACH

2017

McCarthy Studios / Artfilm

Dir: Paul McCarthy & Damon McCarthy
Prod: Alexis Hudgins

THE LEGACY OF A WHITETAIL DEER HUNTER

2016

Rough House Productions

Dir: Jody Hill
Prod: Danny McBride, Scott Rudin, David Gordon
Cast: Josh Brolin, Danny McBride

VICE PRINCIPALS (Pilot & Series)

2015

HBO

Dir: Jody Hill, Danny McBride, David Gordon Green
Prod: Brandon James
Cast: Danny McBride, Walton Goggins

EXETER

2012

Voltage Pictures

Dir: Marcus Nispel
Prod: Brandt Andersen, Jason Blum, Michael Corso
Cast: Stephen Lang, Kevin Chapman

Short Films

ProductionCompanyNotes

DUST

2010

Harvest Films

Dir: Baker Smith

Commercials

ProductionCompanyNotes

COMMERCIAL SELECTION:

Chrysler, GMC, BMW, Maserati, Apple, Honda, NFL, Starbucks, American Express, Levi’s Dockers, Black Bush, Skittles, Volkswagen, Truth.Com, Heineken, Nike, Ford, Budweiser, Milk, Harley Davidson, Hewlett Packard, Microsoft, Champs, ESPN, Nissan, Payless, Samsung, Asics, Southwest, Airlines, Dr. Pepper, Progresso, Tic Tac, Kelloggs, AMCO, Washington Mutual, Saturn, Pedigree, Exxon, Adidas, AAA, Macy’s, Dell, Cotton, Dunkin Donuts, Sprint, Coke, 7-Up, Lexus, Johnnie Walker, Jack Daniels, Sony, Quaker, NCAA, Avis, Ford, Citroen, Mitsubishi, Planters, NFL, Nascar, All State, Northwest Mutual, Kashil, Chevy, Kia, Prudential, Gillette, Maytag, McDonald’s, AT&T, OnStar, Ryder, Intel, Campbells, Nintendo, Miller Beer

DIRECTORS WORKED WITH:

David Gordon Green, Jake Scott, Jason Winer, Raymond Bark, Rob Sanders, Carl Rinsch, James Brown, David Shane, Malcolm Venville, Tom Carty, Sam Bayer, Mark Romanek, Noam Murro, Phil Joanou, Traktor, Tim Godsall, The Snorri Bros., Christian Loubek, The Perlorian Bros., Jeff Labbe, Renny Maslow, Francis Lawrence, Style War, Clay Williams, Simon West, Pam Thomas, Michael Downing, Kinka Usher, Rob Pritts, Jacobs/Briere, Josh Miller, Greg Popp, Nicolai Fuglsig, Stuart Parr, Filip Engstrom, Baker Smith, The Malloy’s, Adria Petty, Melodie McDaniel, Matt Smukler, Marcus Nispel, Anthony Atanasio/Valerie Martinez, Ben Conrad, Psyop, Angus Wall, Guy Santarsiero, Jim Gartner, Jake Banks, Brennan Stasiewicz, Andrew Douglas, Nadav Kandar, Rick Lemoine, Andrew Becker, ZCDC, Jonathan Notaro, Drea Cooper, Terence Neale, Jim Gartner