Alwin Kuchler BSC
Director of Photography
Heads of Department
Heads of Department
Film
Production | Company | Notes |
---|---|---|
THE MARSH KING'S DAUGHTER 2023 | Black Bear Pictures / STX Films | Dir: Neil Burger |
TETRIS 2022 | AI-Film / Apple TV + | Dir: Jon S. Baird |
THE MAURITANIAN 2020 | BBC Films / Sunnymarch / Black Sheep Films | Dir: Kevin MacDonald |
PROJECT POWER 2019 | Dir: Henry Joost and Ariel Schulman | |
ONE MORE TIME WITH FEELING 2016 | Iconoclast | Dir: Andrew Dominik |
STEVE JOBS 2015 | Cloud Eight Films | Dir. Danny Boyle |
DIVERGENT 2013 | Red Wagon Entertainment/ Summit Entertainment | Dir: Neil Birger |
R.I.P.D 2012 | Dark Horse Entertainment/ Universal Pictures | Dir: Robert Schwentke |
HANNA 2011 | Phenomenon Pictures Ltd | Dir: Joe Wright |
MORNING GLORY 2010 | Bad Robot / Paramount Pictures | Dir: Roger Michell |
SOLITARY MAN 2009 | Millenium Films | Dir: Brian Koppelman & David Levien |
SUNSHINE 2005 | DNA Films | Dir: Danny Boyle & David Levien |
PROOF 2004 | Ruby / Miramax | Dir: John Madden |
CODE 46 2003 | Code 46 Films Ltd | Dir: Michael Winterbottom * Nominee: European Film Academy Awards 2004 |
THE MOTHER 2002 | BBC Films / Free Range Films | Dir: Roger Mitchell |
HEARTLANDS 2001 | Revolution Films / Miramax | Dir: Damien O'Donnell |
MORVERN CALLAR 2001 | Company Pictures / FilmFour | Dir: Lynne Ramsay * Winner: Best Technical Achievement, BIFA Awards 2002 |
LUCKY BREAK 2000 | Fragile Films / FilmFour / Miramax / Paramount | Dir: Peter Cattaneo |
THE CLAIM 2000 | Revolution Films / Pathe / UA / BBC / Alliance Atlantis | Dir: Michael Winterbottom * Best Director of Photography Valladolid |
RATCATCHER 1998 | Holy Cow Films / BBC Scotland / Pathe | Dir: Lynne Ramsay |
WELCOME II THE TERRORDOME 1994 | Non Aligned / Channel 4 Metrotartan | Dir: Ngozi Onwurah |
Television
Production | Company | Notes |
---|---|---|
THE REGIME 2024 | HBO / Sky Atlantic | Dirs: Stephen Frears, Jessica Hobbs |
THE DEAL 2003 | Granada / Channel 4 | Dir: Stephen Frears |
IN A LAND OF PLENTY 1999 | Talkback Productions / BBC | Dir: David Moore & Hetty Macdonald |
Documentaries
Production | Company | Notes |
---|---|---|
MARLEY 2011 | Cowboy Films | Dir: Kevin McDonald |
ONE DAY IN SEPTEMBER 1999 | Passion Pictures / BBC1 | Dir: Kevin MacDonald * Academy Award 2000 - Best Documentary |
LOOKING FOR LOVE 1995 | Killroy / BBC | Dir: Lucy Pilkington |
BENIN-TALES 1995 | Non-Aligned / Aim Image / BBC2 | Dir: Ngozi Onwurah |
BEYOND THE VEIL 1994 | Channel 4 / Phayrana Productions | Dir: Ngozi Onwurah |
MONDAY'S GIRLS 1992 | BBC Under the Sun / Lloyd Gardner Productions | Dir: Ngozi Onwurah |
WHO STOLE THE SOUL 1991 | BBC / Non Aligned | Dir: Ngozi Onwurah |
Short Films
Production | Company | Notes |
---|---|---|
HUNGRY 1998 | Just Television | Dir: Richard Clarke |
THE GAS MAN 1997 | Holy Cow Films / BBC Scotland | Dir: Lynne Ramsey * Nominee: Best Cinematography, 'Les Lutins du Court', Mètrage 1998 |
KILL THE DAY 1996 | Wilbur Films / BFI | Dir: Lynne Ramsey |
I BRING YOU FRANKINCENSE 1996 | Crucial Films / BBC | Dir: Ngozi Onwurah |
FLIGHT OF THE SWAN 1992 | Channel 4 / British Screen | Dir: Ngozi Onwurah |
FINGER 1988 | Claussen Prod / HFF | Dir & prod: Jacob Claussen |
Commercials
Production | Company | Notes |
---|---|---|
CONFUSED.COM 2018 | Somesuch | Dir: Aoife McArdle |
VW 2017 | Somesuch | Dir: Nick Gordon |
HEWLETT PACKARD 'REINVENT GIVING' 2016 | Academy | Dir: Seb Edwards |
VIRGIN MEDIA 2016 | Academy | Dir: Seb Edwards |
KFC 2014 | Blink | Dir: Benito Montorio |
SAINSBURYS CHRISTMAS 2014 | Rattling Stick | Dir: Ringan Ledwidge |
BUCHANAN'S 2014 | MJZ | Dir: Juan Cabral |
GUINNESS 'SAPEURS' 2013 | MJZ | Dir: Nicolai Fuglsig |
GUINNESS 'CLOUD' 2012 | Gorgeous | Dir: Peter Twaites |
GUINNESS 'CLOCK' 2012 | Gorgeous | Dir: Peter Thwaites |
SOL 2012 | Sonny | Dir: Jeff Labbe |
VW 2012 | Moxie | Dir: James Griffiths |
LOGI TECH 2011 | Smuggler | Dir: Ringan Ledwidge |
CHRYSLER SPORTS 2011 | Anonymous | Dir: Mark Romanek |
AUDI 2011 | Dir: Danny Kleinman | |
CHIVAS REGAL 2010 | Sonny | Dir: Jeff Labbe |
HSBC 2010 | MJZ | Dir: Nicolai Fugsli |
AUDI 2010 | MJZ | Dir:Nicolai Fuglsig |
SONY 2010 | MJZ | Dir: Juan Cabral |
BARCLAYCARD 'Rollercoaster' 2010 | MJZ | Dir: Nicolai Fuglsig |
STELLA 2010 | Sonny | Dir: Fredrik Bond |
COCA COLA 'THE ORGAN PLAYER' 2009 | Blink | Dir: Dougal Wilson |
ADIDAS - "EVERY TEAM NEEDS THE SPARK 2009 | MJZ | Dir: Rupert Sanders |
RENAULT 2008 | Nika Productions Ltd | Dir: Nick Gordon |
ENGLISH NATIONAL OPERA 2008 | Blink Productions | Dir: Dougal Wilson |
COCA COLA 2008 | MJZ | Dir: Tom Kuntz |
HSBC 2008 | Gorgeous Enterprises | Dir: Vince Squibb |
HOVIS - "Go on Lad" 2008 | Rattling Stick | Dir: Ringan Ledwidge * BTAA Thinkbox Award for Best Television Commercial of the Year 2009 |
JOHNNIE WALKER - "Crossroads" 2008 | Academy Films | Dir: Walter Stern |
GUINNESS - "Light Show" 2008 | Gorgeous Enterprises Ltd | Dir: Peter Thwaites |
LEVI'S - "First Time", "Unbreakable", "Secrets & Lies" & "Guitar" 2008 | Sonny | Dir: Fredrik Bond / Jeff Labbe / Emil Moller |
BBC HD 2008 | Red Bee Media | Dir: Jeff Labbe |
WAITROSE - "Picnic" 2008 | Thomas Thomas Films | Dir: Jim Gilchrist |
CARLING - "Rescue" 2008 | Sonny | Dir: Fredrik Bond * Creative Circle Silver 2009 award - Best Cinematography |
THORNTONS 2007 | 2AM | Dir: Harmony Korine |
METEOR 2007 | Russell Curran | Dir: Damian O'Donnell |
ORANGE - "Origami" 2007 | Sonny | Dir: Frederik Bond |
STELLA ARTOIS - "Pass It On" 2007 | Academy | Dir: Nick Gordon |
HSBC 2007 | Epoch London | Dir: Stacey Wall |
JC PENNY - "Zombie" & "Heart" 2007 | Blink Productions | Dir: Dougal Wilson |
BUDWEISER 2007 | MJZ | Dir: Nicolai Fuglsig |
HEINEKEN - "Lobster" 2007 | Rattling Stick | Dir: Daniel Kleinman |
RENAULT 2007 | Rattling Stick | Dir: Andy McLeoud |
AXE - "Horses" 2007 | @radical.media | Dir: The Glue Society |
ORANGE - "Illuminations" 2007 | MJZ | Dir: Nicolai Fuglsig |
WALKERS - "The Miller" 2007 | Academy | Dir: Peter Cattaneo |
SMIRNOFF - "Sea" 2007 | Rattling Stick | Dir: Danny Kleinman |
REEBOK - "Run Easy" 2007 | Gorgeous Enterprises | Dir: Frank Budgen |
CAPITAL ONE 2006 | Therapy Films | Dir: Guy Manwaring |
SKODA - "Giggle" & "New Guy" 2006 | Rattling Stick | Dir: Andy Macleod |
T MOBILE 2006 | Academy | Dir: Nick Gordon |
LEVI'S - "Dangerous Liasons" 2006 | Rattling Stick | Dir: Ringan Ledwidge |
GARMIN 2006 | Gorgeous Enterprises | Dir: Tom Carty |
AMRO BANK - "Sunset" 2006 | MJZ | Dir: Steve Diller |
WARBURTONS 2006 | Academy | Dir: Peter Cattaneo |
NIKE 2006 | Academy | Dir: Nick Gordon |
AXE 2006 | MJZ | Dir: Nicolai Fugslig |
REXONA 2006 | Rattling Stick | Dir: Danny Kleinman |
ORANGE 2006 | Blink Productions | Dir: Dougal Wilson |
T-MOBILE 2006 | Academy Productions | Dir: Nick Gordon |
LANDROVER - "Go Beyond" 2006 | MJZ | Dir: Nicolai Fuglsig |
BA 2006 | Kleinman Productions | Dir: Danny Kleinman |
MORE THAN INSURANCE 2006 | Epoch Films | Dir: Stacy Wall |
VODAFONE - "Work & Play" 2006 | Blink Productions | Dir: Dougal Wilson |
VW 2006 | Blink Productions | Dir: Blue Source |
CELEBRATIONS - "Everybody" 2005 | Academy Productions | Dir: Peter Cattaneo |
VW Fox 2005 | MJZ Ltd | Dir: Leonard Dorfman |
WRIGLEYS - "Tooth Fairy" 2005 | Small Family Business | Dir: Jim Gilchrist |
LIPTON 2005 | Therapy Films / Premiere Heure | Dir: Guy Manwaring |
MERCEDES A CLASS - "Office" 2004 | Gorgeous Enterprises | Dir: Frank Budgen * 2005 Finalist BTAA Craft Awards |
IPOD 2004 | Independent Films | Dir: Mark Romanek |
VOLVIC - "The Wheel?" 2004 | Academy Productions | Dir: Chris Dada |
SUV 2004 | Kleinman Productions | Dir: Daniel Kleinman |
COI 2004 | Paul Weiland Film Company | Dir: Paul Gay |
BACI CHOCOLATE 2004 | Gorgeous Enterprises | Dir: Vince Squibb |
VODAFONE - "Hole", "Newsflash" & "Be There" 2004 | MJZ Ltd | Dir: Nicolai Fuglsig |
ABBEY NATIONAL - "Me & My Money" 2004 | Partizan Midi Minuit | Dir: Erik Lyn |
SHREDDIES - "Mrs Duffy's Class", "What's Mum Up To?", "Intro" & "Maths Test" 2004 | Paul Weiland Film Company | Dir: Richard Clark |
AUDI - "Sportback" 2004 | Stink | Dir: James Brown |
LEVIS 501 JEANS - "Bike", "Diner" & "Alterations" 2004 | Academy Productions | Dir: Nick Gordan |
BT CUSTOMER CARE - "Sounds" 2004 | Academy Productions | Dir: Nick Gordan |
CARREFOUR 2004 | MJZ Ltd | Dir: Nicolai Fuglsig |
VW - "A Life In A Day" 2004 | Gorgeous Enterprises | Dir: Chris Palmer * Winner: Best Cinematographer, BTAA Craft Awards 2004 |
McCAINS - "Naughty Girl" 2003 | Paul Weiland Film Company | Dir: Paul Gay |
COI 2003 | Academy Productions | Dir: Chris Dada |
HONDA - "Sense" 2003 | Gorgeous Enterprises | Dir: Peter Thwaites * Finalist BTAA Craft Awards 2003 |
NOKIA 2003 | Blink Productions | Dir: Blue Source |
KIT KAT 2003 | Academy Productions | Dir: Peter Cattaneo |
GOLD BLEND 2002 | Outlaw Films | Dir: James Wood |
H3G 2002 | New Partners, Milan | Dir: Joel Pront |
AQUALUNG 2002 | Harry Nash | Dir: Mark Alcock |
NOKIA 2002 | Thomas Thomas Films | Dir: Ashley King |
IMPULSE 2002 | Academy | Dir: Nick Gordon |
CAR PHONE WAREHOUSE 2002 | HLA | Dir: Mark Charach |
SONY PLAYSTATION 2002 | Paul Weiland | Dir: Jeff Thomas |
PRUDENTIAL 2002 | Rose Hackney Barber | Dir: Ben & Joe Dempsey |
CHANNEL 5 IDENTS 2002 | Hungry Man | Dir: Spin |
SAS 2002 | Academy | Dir: Nick Gordon |
BBCi SEARCH 2002 | BBC | Dir: Kieran McGuigan |
RIBENA 2002 | Upstart | Dir: Matt Losasso |
GOLDEN WONDER 2002 | Quiet Storm | Dir: Trevor Robinson |
BLUEWIN 2002 | Krygier Hirschkorn | Dir: Thomas Krygier |
SONY PLAYSTATION 2002 | Thomas Thomas | Dir: Ashley King |
STELLA ARTOIS - Idents 2002 | Outlaw | Dir: Tom Pollack |
BMW 2001 | @radical.media NY | Dir: Gregor Nicholas |
HEALTH EDUCATION BOARD OF SCOTLAND 2001 | Godmans | Dir: Barney Cokeliss |
ARTISTS IN EXILE 2001 | Harry Nash | Dir: Caswell Coggins |
BANK OF SCOTLAND 1998 | Rogue Films | Dir: Devon Dixon |
BELMONDO x 2 1997 | Native | Dir: David Lodge |
CONTAX CAMERAS 1995 | Future Reality | Dir: Eugene McGing |
EUROSTAR 1998 | UFO Films | Dir: Sara Sugarman |
FORBIDDEN LOVE 1996 | Wowhaus | Dir: Bernd Mueller |
FORD MONDEO 2001 | Gorgeous | Dir: Peter Thwaites |
HULA HOOPS 2001 | HLA | Dir: John Hardwick |
ISO STAR 1998 | Warped Pictures, LA | Dir: Suse Ehlenbrock |
KOSTA BODA 1997 | Native | Dir: Giles Lovell-Wilson |
MARIENHOF 1995 | Wow-haus | Dir: Bernd Mueller |
MERCEDES-ACTROSS 1996 | Emotions | Dir: Bernd Mueller |
QUELLE x 2 1997 | Native | Dir: David Lodge |
REEBOK 2001 | Gorgeous | Dir: Frank Budgen * Nominee: Best Cinamatography, BTAA Craft Awards 2002 |
SAINSBURY'S 2001 | HLA | Dir: Mark Charach |
SAS 1995 | Future Reality | Dir: Eugene McGing |
SENNHEISER HEADPHONES 1997 | As If Film Matters | Dir: Bernd Mueller |
SHAPE 1998 | Rogue Films | Dir: Glen Luchford |
SWISS POST OFFICE 1996 | Passion Pictures | Dir: Pete Bishop |
VERBOTENE LIEBE 1995 | Wow-haus | Dir: Bernd Mueller |
WDR RADIO x 3 1997 | Wowhaus | Dir: Bernd Mueller |
WUSTENROT 1998 | As If Film Matters | Dir: Bernd Mueller |